Mozgáskoordináció - mit jelent?
Az ember mozgásáért, összetett mozgásformáinak koordinációjáért az úgynevezett motoros képességek felelősek, ezek ugyanis gyakorlatilag a különböző mozgások végrehajtásának alapvető feltételei. Ezeknek a motoros képességeknek egy része öröklött, míg másokat a fejlődés során sajátítunk el, természetesen a veleszületett adottságokra építve, azokat fejlesztve.
A motoros képességek egy komplett rendszerben jelennek meg, amit cselekvésnek nevezünk. Ennek egyik része a mozgáskoordináció.
A koordinációs képességek alatt a teljesítmény olyan feltételrendszerét értjük, melynek segítségével megvalósul a mozgástevékenység idegrendszeri szabályozása.
Ha valaki szeretne tudományosan elmerülni a témában, az olvassa el Polgár Tibor (szerkesztő)–Szatmári Zoltán A MOTOROS KÉPESSÉGEK című 247 oldalas írását.
A mozgáskoordináció egyszerűen fogalmazva összehangolt, összerendezett mozgást jelent.
A testrészek, végtagok mozdulatai úgy kombinálódnak, hogy eredményesen tudják végrehajtani a tervezett tevékenységeket. Minél gördülékenyebben, sikeresebben éri el a kívánt célt, annál hatékonyabb az illető mozgáskoordinációja.
Természetesen nem lesz mindenkiből prímabalerina, de az egyes izmok és izomcsoportok összjátékának szabályozása fejleszthető, javítható mozgáskoordinációs zavar esetén is.
A mozgáskoordinációs zavar okai és tünetei
Bámulatos a kisbabák mozgásfejlődése, ahogy hónapról-hónapra újabb és újabb dolgokra képesek. Rengeteget kell tanulniuk amig a szabálytalan, hadonászó mozgásból eljutnak odáig, hogy stabilan meg tudják tartani a fejecskéjüket.
A terhesség, szülés során fellépő fizikai vagy lelki sérülés, trauma befolyással van a mozgásfejlődésre, eredménye lehet egy megkésett mozgásfejlődés.
A megfelelő koordináció miatt a kúszást és a mászást kellő ideig szükséges gyakorolni. A kisbabakori mozgásfejlődés elmaradásából különböző gondok adódhatnak, figyelem- és tanulási zavarok, valamint mozgászavarok is.
A mozgásnak igen kiemelt szerepe van abban, hogy egy gyermek fejlődhessen, képességei megfelelően kibontakozhassanak.
Óvodáskorban két gyakori mozgásfejlődési zavar figyelhető meg. Egyik a túlmozgékonyság (hipermobilitás), a másik pedig a mozgásgátoltság.
A hipermobilitás megnyilvánulási formái:
- gyors, kapkodó, céltalan mozgás
- nagymotoros tevékenységek során ügyetlen, esetlennek hat és nem képes saját cselekvését megfelelően koordinálni.
- fejletlen kézügyesség, finommotorika
- beszédfejletlenség
A hipermobilitás okai elsősorban szociális ártalmakra vezethetők vissza, így pl.: elhanyagoltságra, szorongásra, mellőzöttségre.
A mozgásgátoltság:
A hipermobilitás ellenkezője. A gyermek (valószínűleg szintén szociális ártalmak nyomán) nem elég motivált környezetének mozgásos, cselekvéshez kapcsolható megismerésére. A negatív társas, emberi kapcsolatai visszavetik, gátolják ebben a megismerési folyamatban (nem mer nyitni környezete felé), így mozgásfejlődése lelassul, megáll.
A hirtelen gyors növekedés szintén okozhat mozgászavart, de csak átmenetileg.
A kisagyi károsodások, sérülések súlyos mozgáskoordinációs zavart, egyensúly vesztést és motoros tanulási készség csökkenést okoznak. Ugyanakkor az agytörzsi elváltozás egyik tünete is lehet a mozgáskoordinációs probléma.
A mozgáskoordináció fejlesztése gyerekeknek
A koordináció fejlesztését és a mozgásproblémák kezelését nem lehet elég korán elkezdeni: a cél, hogy a gyermek lépést tartson kortársaival, lemaradása a lehető legkevésbé legyen feltűnő.
A megfelelő mozgáskoordináció ún. alapozó mozgásterápiával érhető el. A koordináció során a mozdulatokat úgy rendezik össze, hogy a gyermek részéről megfelelő válaszként szolgáljanak a különböző ingerekre.
Az óvodás gyermek mozgásformái folyamatosan gazdagodnak, egyre változatosabbak lesznek a sokféle tevékenységnek, ill. a játéknak köszönhetően.
Minél több és minél hosszabb ideig tartó mozgásingert kap a gyermek, annál jobban javul a teljesítménye, valamint a mozgás végrehajtásának minősége és pontossága. A rendszeres mozgásgyakorlás eredményeként új variációk és kombinációk születnek.
Mozgáskoordináció fejlesztő játékok
„A játék […] nem puszta szórakozás, időtöltés, hanem fontos ismeretek szerzésének és kifejezésének módja, valamint a kínzó belső feszültségek csillapításának, az öngyógyításnak is eszköze.” – írja Ranschburg Jenő.
Amennyiben játékos formában alkalmazzuk a mozgáskoordináció fejlesztő gyakorlatokat, azok nem jelentenek terhet a kicsiknek, sőt szívesen vesznek részt azokban.
Kézügyességet, finommotorikát fejlesztő játékok
A kéz finommozgásának koordinációja teszi lehetővé az írás elsajátítását, és használatát. A szép íráshoz a finommotorikus mozgás fejlesztése szükséges.
Az alábbi játékok segítenek:
- legós építés
- gyurmázás
- rajzolás
- gyöngyfűzés
- ujjfestés
- gombolás, cipzár felhúzás
4-5 éves korban kudarcként élhetik meg, hogy nem mennek a finommozgást igénylő feladatok, ilyenkor már oda kell figyelni, ha a gyermek nem szeret rajzolni, vágni-ragasztani. Ne erőltessük a ceruzával rajzolást.
Érdemes ilyenkor a nagymozgások és egyensúly fejlesztésével kezdeni: először kezdjük ujjfestéssel hatalmas papíron, később könnyen megfogható nagyobb, vastag krétával, vagy krétakaviccsal folytassuk, csak ha már megjött a kedve a rajzoláshoz, akkor rajzoljunk ceruzával. Adjunk tehát minél változatosabb lehetőséget a kicsiknek a játékra, ill. különböző változatos tevékenységekre.
Nagymozgást fejlesztő játékok
Az óvodás gyerekek intenzív mozgásfejlődésen mennek keresztül: 5-6 éves korra képessé válik mind az egyenletes tempójú, mind a gyorsuló futásra. Ebben a korban egyre kitartóbbá, összerendezettebbé válik mozgásuk, ügyességük is egyre nő. Könnyen megtanulnak úszni, biciklizni. Fontos azonban tudni, hogy az óvodások veszélyérzete még jóval kisebb, mint bizonyítási-, és mozgásvágyuk.
Fejleszteni lehet a nagymozgást:
- mondókákkal, mozgásos játékokkal
- kúszással, mászással (váltott kéz és lábmunka)
- szőnyegen gurulással különböző testhelyzetekben, labdával, vagy anélkül.
- járással ütemre, ritmusra, ez jól fejleszti a hallást és a ritmusérzéket is.
- labdagyakorlatokkal
A nagymozgások játékos fejlesztése során más egyéb területek is fejlődnek párhuzamosan, például a ritmusérzék, ami minden mozgásnál nagyon fontos, fejlődik a gyerek hallása is.
Készségfejlesztés gyermekjárművekkel - az elektromos kisautó jótékony hatásai
Egy gyermek számos új készséget sajátíthat el, ha megtanulja, hogyan kell „autót vezetni”.
A tanulási folyamat során fejlődik a koordinációs képesség, a térbeli tájékozódási képesség, a gyors döntéshozatali képesség, javul az ítélőképesség, stb.
A koordinációs képességek közül a motorikus tanulás, az egyidejűleg kéz- és láb koordináció, a kéz-szem koordináció, a 4 irány pontos használata terén figyelhető meg a legnagyobb változás.
Némi időt vesz igénybe az elektromos kisautó sikeres manőverezésének megtanulása, ami önmagában is jó lecke kehet a türelmetlen kisgyermek számára, aki most rögtön mindent egyszerre akar megtanulni.
Az elektromos kisautó önálló vezetése tehát az alábbi területekre van jótékony hatással:
- egyensúly- és mozgáskoordinációs zavarok
- téves iránymegjelölések
- téri viszonylatok érzékelésének problémái.
Mozgáskoordinációs gyakorlatok elektromos kisautóval
Az előre-hátramenet fejleszti a térérzéküket, a sebességváltó használata pedig ügyességüket teszi próbára.
- Jelöljük meg a mozgás irányát (jobb, bal, előre, hátra)
- A gyerek teljesen járja be a teret!
- Használjuk a megfelelő kifejezéseket, és tőle is követeljük meg (mögött, előtt, között, mellett, jobbra/balra)
A biztonsági öv használata már kis korban megtanítja használatának fontosságát.
Elektromos gyermekjárművek a gyógyulásért!
A mozgáskoordináció fejlesztése és a fent felsorolt előnyök mellett külön megemlíteném az elektromos kisautó rehabilitációban betöltött szerepét.
Beteg gyerekeket is különleges módon lehet felvidítani és a gyógyulás folyamatát segíteni ezekkel a kis járgányokkal.
Külföldön például elterjedt szokás hogy a gyermekkórházak az igazira megszólalásig hasonlító játékautókat kapnak cégektől, autógyártóktól, egyesületektől, magánszemélyektől, stb. segítve a kisbetegeket, hogy ne féljenek a rájuk váró vizsgálatoktól, műtéttől.
Az utóbbi időben több magyar kórház gyermekosztálya is kapott elektromos kisautókat a gyerekek gyors gyógyulása érdekében: autóval mennek a műtőig, vagy használhatják a folyosón, elterelve így a gondolatukat a szükséges beavatkozások okozta kellemetlenségektől.
Hol lehet megvenni az ideális gyermekjárművet?
Nézzen szét webáruházunkban a linkre kattintva: elektromos autók
Az eredeti liszensszel rendelkező elektromos kisautó modelljeink a megtévesztésig ugyanolyanok, mint az eredeti, felnőtt méretű társaik (AUDI, BMW, VOLVO, FOR, JAGUAR, MASERATI, VOLKSWAGEN modellek).
„Ajándékozza meg gyermekét Ön is a vezetés elsajátításának élményével, a vezetés során adódó helyzetek megfelelő kezelésével biztonságos körülmények között! Adja meg neki a lehetőséget, hogy amikor majd a valódi autóvezetés ideje eljön, magabiztosabban indulhasson neki a tanulásnak!”
Elektromos kisautók - Elektromos traktorok - Elektromos motorok